20.07.2019

Як теперішня влада збирається зберегти за собою місце?

Політика
29.11.2018

Як теперішня влада збирається зберегти за собою місце?

У 2014 році Петра Порошенка обрали у першому турі. Сьогодні гарант запевняє, що його життя не цукор, проте знову йде у президенти!  Він один із лідерів антирейтингу і його опоненти, посилаючись на це,  запевняють – у Порошенка жодного шансу на виборах 2019!  Однак  нагадаємо,  що  Петро Олексійович не програв жодної виборчої кампанії! Завдяки чому Порошенко збирається  перемогти цього разу на виборах та залишитися при владі? 

Соціальний дарвінізм

Слоган нової виборчої кампанії Петра Порошенка: «Армія! Мова! Віра!». Складається враження, що діючий гарант планує перемагати на голому патріотизмі. Адже не згадав ані реформ, ані добробуту. У минулу кампанію гасло Петра Олексійовича було інше, ще більш узагальнююче: «Жити по-новому!». Тому йому довелося не один раз пояснювати виборцям, як це «жити по-новому»?  «Я людина, яка вміє і звик – не брехати! Це означає жити по-новому!», – так запевняв напередодні виборів Порошенко. Водночас, він почав роздавати обіцянки:  «АТО триватиме лічені години», «продам все!», «долар буде по 10», «всі офшори – перекрити!». За те, що АТО, яке перейменували в ОСО триває довше за радянсько-німецьку війну Порошенко вибачився. За обвал гривні, за те, що у самого були офшори – ні. Саме за Порошенко МВФ назвав  Україну найбіднішою країною Європи. Багатшою за нас виявилася  Молдова, яка займає 133 місце в світі з 2 694 дол. ВВП на душу населення. Натомість  Україна посідає 134 місце в світі з 2 656 дол. ВВП. Те, що за показником ВВП на душу населення Україну обійшла Папуа-Нову Гвінею, можна трактувати водночас як перемогу, так і вирок президенту. Адже більше половини країни живе за межею бідності, в якій президент може собі дозволити відпочинок на Мальдівах за півмільйона доларів. Складається враження, що в Україні живуть за правилами соціального дарвінізму – виживає той, хто сильніший. Звісно, що такий підхід з’їдає рейтинг довіри до гаранта.

“Його головна вада у тому, що він залишився президентом корпорації Рошен, але так і не став Президентом України. Він має певну свободу руху та індульгенцію у такому питанні, як топова корупція”, – вважає політтехнолог Андрій Золотарьов.  Між тим, на макрорівні успіхи Петра Порошенка очевидні – “безвіз”, Томос, електронне декларування, НАБУ.   Українська армія увійшла у десятку найсильніших в Європі! Але в контексті попередніх місцевих виборів цього замало, щоб обійти Юлію Тимошенку. Головного, як вважають експерти, конкурента гаранта. “Вибори в ОТГ — це і є соціологія. І за цією соціологією — подобається це комусь чи не подобається — перше місце займає “Батьківщина”, друге БПП”, – констатує політолог Вадим Карасьов. Але Єльцин, до прикладу, свого часу на старті кампанії мав лише 6% рейтингу, а вибори в Росії виграв. А Кучма, попри недовіру суспільства, впевнено переміг комуніста  Симоненка у другому турі.

Ставка більша за політичне життя

Тимошенко втретє йде у президенти. Ймовірно, що якщо ця спроба вийде не вдалою, вчетверте балотуватися вже не буде. У Порошенка, на думку політика і дисидента Степана Хмари набагато гірша перспектива: «Якщо Янукович втік, то Порошенко, я думаю, не втече. Його заарештують». Особисто я в це не вірю, як і в те, що діючий гарант готується до фальсифікацій. Він прекрасно пам’ятає Помаранчеву революцію, тому під час виборів його команда буде грати на межі фолу. І до бабки не ходи, але я впевнена, що на кожного кандидата у Порошенка вже заведені папки із компроматом.

“Давайте також будемо брати до уваги той факт, що Петро Порошенко виборчу кампанію ще не розгортав. Він поки що лише займався “зачисткою” – спочатку був усунутий Міхеіл Саакашвілі, потім Надія Савченко. Раніше “посадив” на темі сміття мера Львова Андрія Садового, який, до речі, мав шанси потрапити до другого туру. Якщо говорити суто про технології, то як майбутній кандидат у президенти від влади він робив правильно”, – зауважує доктор соціологічних наук  Олександр Вишняк. Очевидно, що зараз команда Порошенка зайнята ідеальним спаринг-партнером для свого шефа. На думку, експертів  такими можуть бути Ляшко або Бойко. З “Опоблоком” і його лідером  Юрієм Бойком у Порошенка давно “налагоджений” зв’язок. Проти екс-регіоналів відкрита низка кримінальних справ. В “Опоблоці” не в захваті від жаху другого терміну Порошенка. І всі подання ГПУ щодо зняття недоторканності – спосіб їх тренувати. Аби потім вони були м’якші і сприйнятливі до шаленої ідеї Порошенка стати знову президентом. І їм доведеться це робити, щоб ці подання зникли, – вважає Віктор Небоженко.

ОТГ як ключ до перемоги?

Але що робити із Тимошенко? Можливо її голоси  вдасться відтягнути технічному кандидату? Без такого, на думку політологів, неможливо уявити виборчу кампанію. “На сьогодні є одна людина, яка може серйозно вплинути на результат, маю на увазі Святослава Вакарчука, прізвище якого почали включати у соціологічні рейтинги. Але я би тут радше вживав поняття “умовний Вакарчук” – тобто, особа, яка здатна зібрати електорат, невдоволений і тим, як діє нова влада, і тими популістськими альтернативами, які пропонуються”, – вважає Олексій Гарань, науковий директор Фонду “Демократичні ініціативи”.

Але найбільший головний біль команди Порошенка в тому, що електоральні симпатії в ОТГ на боці Тимошенко. Так у Петра Олексійовича – адміністративний ресурс. Тим більш він дозволив головам РДА та ОДА очолювати місцеві партійні осередки. Але в контексті децентралізації, міські голови перетворилися на самостійних гравців, а не слухняних хлопчиків. У них ширші повноваження та свій бюджет. До того ж, Порошенко не може гарантувати “мажоритарку” в обмін на підтримку! І спершу відбудуться вибори президента, а вже потім до парламенту. Однак Юлія Тимошенко побоюється, що Петро Порошенко  в останній момент дістане джокера: “Тобто президент через роздмухування війни не хоче проводити вибори в принципі. Хочу попередити Порошенка: якщо не дай Боже він піде шляхом ескалації, щоби зберегти свою владу і не проводити вибори, про це буде знати весь світ”.

Експерти заспокоюють, це гіпотетична ймовірність і не більше. “Сценарій запровадження воєнного стану розглядався і обговорювався в експертному колі давно і ймовірність така є. Реальні можливості президента піти на другий термін не збігаються з його амбіціями. Тимошенко ж грає на випередження, робить токсичним реалізацію такого сценарію. І це унеможливлює гру у військовий стан”, – заспокоює пристрасті політолог  Саакян. На мою думку “війна” розпочнеться за ОТГ, які змушують кандидатів дотримуватися ферплей.