20.07.2019

Обережно, псевдоатошники! Або пішаки у передвиборчій грі.

ПолітикаСуспільство
16.11.2018

Держава парадоксів – це про нашу Україну. Впродовж 4 років понад 300 тисяч українців отримали статус  учасника бойових дій. Але протистояння на Сході офіційно ніхто війною не називає! До того ж, від наших бійців мені доводилося чути, що серед тих, хто отримав посвідчення УБД – лише чверть має уявлення, що таке війна. Решта її бачила… у кращому випадку у біноклі. І на відміну від добровольців, які «голими руками»          зупинили агресора, отримали пільги, індульгенцію від люстрації  і доступ до школярів, яким вони будуть розповідати свою «правду війни». Але інша правда у тих, які бачили АТО, а сьогодні вже ООС на передку з «окопів». Які залишилися наодинці зі своїми проблемами і, навіть, без «корочки» УБД. Чи існує загроза, що вони можуть стати пішаками  у брудній грі напередодні виборів 2019 року?  


Обіцянка-цяцянка – коли  буде Мінвет?

В Україні понад 1 мільйон 5 тисяч чоловік, які мають статус інваліді війни, учасників війни або учасників бойових дій. Якщо раніше ветерани асоціювалися у нас із учасниками Другої Світової або війни в Афганістані, то сьогодні з воїнами АТО та ООС. За офіційною інформацією їх в Україні – півмільйона, з яких понад 350 тисяч учасників бойових дій на Сході. У листопаді поточного року вони вийшли під стіни Кабміну та вимагали створення Міністерства ветеранів. Їм пообіцяли, що до 1 січня Мінвет таки буде створений. А зараз «атовцями»  переймається Державна служба у справах ветеранів.  

«Держcлужба не зможе комплексно вирішувати питання соціального захисту, медичного забезпечення і вшанування пам’яті ветеранів війни. Бо повноваження і надалі залишатимуться розпорошеними між понад 20 різними держорганами, а не будуть сконцентрованими, як передбачалось, в одному органі – міністерстві» – зауважив Олександр Третьяков, голова парламентського комітету у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників АТО та людей з інвалідністю. Тим часом, в Україні понад тисячу ветеранів АТО покінчили життя самогубством. У людей, які пройшли війну загострюють почуття справедливості і водночас гніву, та їм важко знайти сенс життя після досвіду бойових дій у звичайному соціальному ритмі буднів. Все це, звичайно,  не про «фейкових» ветеранів.

«Мене з другом призвали разом. Я поїхав після навчання на передову. А він в Краматорськ, охороняти складські приміщення. Бували випадки, що телефонував п’яним і говорив про місцеву дівчину, до якої пішов ночувати, самовільно покинувши пост. Пройшов час. Так званий друг раніше мене отримав УБД, хоч ні разу навіть не стріляв. Тепер написав заяву, щоб отримати земельну ділянку. Я спробував його присоромити. Мовляв, ти не воював, а поводиш себе, як ветеран війни. Він відповів: «Мені по… на мораль. Я живу, як хочу». Таких, як мій екс-друг десятки тисяч», – обурюється солдат ЗСУ, який представився Іваном. Мова йде про ще один феномен, який породила війна на Сході – «військовий туризм».

«Військові туристи».

На початку АТО соцмережі «вибухнули», коли стало відомо що навесні 2015 року  23 прокурори отримали статус учасника бойових дій, хоча з них на передку знаходилися лише четверо. Як виявилося, чиновники намагалися здобути липове посвідчення УБД, не заради пільг на проїзд у маршрутці або заповітної ділянки. В першу чергу для того, щоб уникнути люстрації. Дійшло до того, що  Дмитра Ісаєнка в стінах Верховної Ради змусили написати заяву про відмову від статусу учасника бойових дій. «Це заступник міністра будівництва Дмитро Ісаєнко. Який, щоб не потрапити під люстрацію «намутив» собі статус учасника бойових дій в АТО», гнівно резюмував подію народний депутат Борислав Береза.  Від посвідчення УБД змусили відмовитися Валентина Наливайченка та Маркіяна Лубківського. Всього позбавили цього почесного статусу понад півтори сотні осіб. Але у ЗМІ говорять про десятки тисяч «липових героїв»! Штампування псевдо учасників бойових дій, на думку експертів, зупинила постанова Кабміну №413. Відтак статус УБД прив’язали до поранення та до часу перебування на передку – як мінімум протягом 30 днів. Як раніше, одного або двох днів для «липи» не вистачить. Але цей вид бізнесу досі існує.

«Дійшло до того, що офіцери, які відповідають за видачу документів, роблять для якоїсь особи, фактично, всю особисту справу, всі необхідні документи і довідки для статусу. Так як раніше було по чорнобильцям, один до одного: отримували інвалідність, пільги, і навіть могли не знати, де Чорнобиль знаходиться» обурюється адвокат Сергій Телешев. Але найстрашніше, що тітушки почали змінювати спортивні костюми на камуфляжі.

  1. «Договорняки» поза окопами?

Тарифи тітушок у камуфляжах: від 150 до 300 гривень. Справжньому атошнику, якого можуть використовувати всліпу або за ідею, пропонують «компенсацію» від 1000 гривень на день! Сюди ж входить харчування та проживання. Не поодинокі випадки, коли незаконні забудови прикривають справжніми героями, яким пообіцяли у майбутньому будинку декілька квартир. Тому у війні громади проти забудовників, атовці стають на бік останніх.  «Багато псевдоАТОшних організацій. Причому, в багатьох випадках це робиться при обласних державних адміністраціях. Минає якийсь час, і їх використовують для віджимання бізнесу і взагалі в якихось неправомірних діях. Але завжди це прикривається благими намірами, що це начебто робиться по справедливості», – наголошує голова Всеукраїнського об’єднання учасників АТО «Справедливість»  Тарас Костанчук.

Прикро, але доводиться фіксувати той факт, що наші відважні бійці стали розмінною монетою або гарматним м’ясом для сумнівних ділків. Особливо напередодні виборів 2019, які вже охрестили найбруднішими в історії незалежної України. Тому кандидати та їх спонсори, навряд чи відмовляться від послуг як псевдоатошників, так і справжніх, але занадто різних героїв. «Занадто різні у багатьох з них політичні уподобання. Занадто багато політики і «договорняків» поза окопів. Я не знаю, що з цим робити, але я точно знаю, що вони всі готуються до 2019 року. Зараз на місцевих і локальних завданнях будуть тренуватися і вчитися, набиратися досвіду. Я правда не знаю, що робити, але, якщо нічого не думати з цього приводу зараз, то в 2019 році буде морок», попереджає блогер і військовий волонтер Роман Донік. Влітку минулого року, учасники бойових дій на Сході утворили Раду ветеранів АТО з питань етики і моралі. Але це громадська організація! Натомість на Банковій зволікають із створенням Міністерства у справі ветеранів, яке б могло ефективно вирішувала проблеми тих, хто бачив війну на передку. А відтак – вони стають легкою здобиччю для спонсорів передвиборчих перегонів. Римляни казали, – дивись, кому вигідно.