23.10.2019

Загальне декларування чи спроба залізти в кишеню кожного?

Політика
21.05.2019

На початку травня команда Володимира Зеленського озвучила ідеї податкової амністії і загального декларування доходів для всіх громадян. Нарешті виборці новообраного президента ЗЕ, хоч щось дізналися про його економічну програму, яка і до сьогодні залишається Terra Incognita. Але не всі українці, м’яко кажучи, у захваті від таких ідей головного “слуги народу”. Чому українці, які обрали курс на Європу, сприйняли з багнетами законопроекти команди Зеленського? Адже загальне декларування доходів – норма в усіх цивілізованих країнах! Зрештою, чи зможуть ці два, вже не популярні законопроекти, змінити нашу країну на краще? Чи все набагато прозаїчніше – нова влада хоче залізти до кишені кожного українця?

“Фішка” від “ЗЕ!” команди

Першим ідеї податкової амністії та загального декларування доходів для всіх громадян озвучив радник Володимира Зеленського Данило Гетьманцев. Вони спричинили ефект розірваної бомби у соціальних мережах. Ось лише деякі з перлів: “Такі довбо*оби як Гетманцев Зеленського і потоплять в результаті!” (Denis Yelisevich), “Гетьманцев або засланий козачок, або дурень-теоретик!” (Максим Асгард), “Щось Вова не з того починає!” (Артем Горяинов).
Показово, що порцію критики команда “Зе!” отримала від журналіста, який на межі фолу критикував під час виборчих перегонів головного конкурента Володимира Зеленського – Петра Порошенка. “Перед введенням загального декларування доходів громадянами, я хочу спочатку побачити, як податки з доходів почнуть платити олігархи, політики, великі бізнесмени, чиновники, прокурорсько-сбушно-ментовська мафія”, – емоційно заявив Олександр Дубинський, журналіст та ведучий каналу “1+1”. Після такого граду критики та кепкування, радник Зеленського почав виправдовуватися. Мовляв, загальне декларування буде після податкової амністії. І почав “підгодовувати” звичайних українців солідними цифрами. “Мені подобається історія Аргентини, де у 2016 році прийшов новий президент Маурісіо Макрі, провів амністію капіталу та закликав повернути гроші в країну. І це дозволило вивести на світ божий 117 мільярдів доларів! Загальне декларування – це та фішка, яка дозволить нам підходити по-європейськи до питання. Не тільки вимагати від держави, а й від себе!”, – наголосив Данило Гетьманцев, за сумісництвом член Європейської асоціації податкових професорів.

Білі плями економічної програми

На перший погляд – все логічно. Податкова амністія, якщо не повністю, та все ж має зменшити тіньову економіку. Так як це було після збільшення розміру мінімальної заробітної плати. Кожен європеєць знає, скільки він віддає у скарбницю держави, відтак має повне право від неї вимагати щось конкретне! Але експертам не подобаються “білі плями” в законопроектах команди Зеленського. “Ми знаємо – команда Зеленського пропонує оподаткувати 5 відсотків одразу від цієї нульової декларації, тобто, щоб люди одразу заплатили 5 відсотків, якщо ваші статки здобуті незаконним шляхом. Ну, це виходить з їхніх заяв. Але питання в тому, що у нас до 98 року, фактично, не обліковувалось як люди заробляли ці статки. Я би почав просто з нульової декларації. Тобто, я би її не оподатковував цими 5 відсотками, тому що на сьогодні це те поле, де можна зловживати.” – зауважує Ігор Чаленко, керівник Центру аналізу і стратегій. Про що саме йде мова?

Ні для кого не секрет, що більшість українців отримують зарплату у конвертах. За даними Державної фіскальної служби лише 8 млн із 26 млн працівників живуть на “білу” заробітну плату. Сюди ж потрібно додати гастарбайтерів. Їх як мінімум 4-5 млн! Простою мовою, – якщо я купив три роки тому квартиру або маєток за 100 тис. доларів, отримуючи “чорну” зарплату, то маю покласти на стіл податківця 5 тис. зароблених зелених! Нікого не цікавить, що хтось не бачив родину роками, або натирав до крові мозолі.

Рік великого перелому чи облому?

Припустимо, що дехто з українців погодяться, що великі зміни потрібно починати з себе. Якась частина заповнить декларації. Всіх інших – потрібно буде притягнути до відповідальності. Тобто, нещадно штрафувати. Але кого, а головне скількох потрібно карати? Я вже згадувала напередодні доленосних президентських виборів, що ніхто не знає, скільки громадян в Україні! Останній перепис населення проводили у 2001 році. Наступний – Державна служба статистики проведе лише через рік. Тому цілком слушно дорікають команді “Зе!”, що вона поставила віз попереду коня. “Як людина, яка декілька років заповнює декларацію, можу сказати, що справа не з легких, навіть якщо кожен день працюєш із юридичними документами. Підсумовуючи все, скажу, що загальне декларування – це задача, яку можна почати реалізовувати за 3-4 роки. І ставити її зараз не тільки не варто, але й неможливо.” – зауважує Олексій Дорошенко, економічний експерт.

А тим часом, ініціативу податкової амністії та загального декларування підтримали ключові чиновники. “Это – точка ноль, она украинскому обществу необходима, чтобы шагать дальше. Относительно административной составляющей, мы сделаем все возможное с большим акцентом на диджитализацию, на электронный сервис, чтобы это прошло как можно более безболезненно для всех граждан”, – переконаний Сергій Верланов, новопризначений голова Державної податкової служби.

Ну як тут не згадати мера Харкова, який обіцяв своїх чиновників множити на нуль!? Складається враження, що виборці “Зе!” помножать його партію на цю ж цифру, але вже під час парламентських виборів. Хоча які претензії можуть бути до Володимира Зеленського? Все йде майже як у легендарному фільмі “Слуга народу”! Коли президент закликав українців скинутися на зовнішній борг і вони таки скинулися! Хоча. Є одна важлива деталь – за сюжетом серіалу, вони це зробили добровільно.