21.09.2019

Тарифне сміття

Актуальне
3.05.2019

Цього місяця киян знову здивували платіжки. Адже з 1 квітня зросли  тарифи на вивезення сміття – від 8,1% до 19,8 %.  Символічно, що нова хвиля подорожчання накрила киян у День сміху. Хоча смішного мало, впродовж року вони зросли утричі. Але тарифи ростуть, а сміттєва проблема Києва, як у байці Глібова «і досі там» – на 5 полігоні твердих побутових відходів, що неподалік від села Підгірці.  

Звідки беруться захмарні тарифи? Куди діваються гроші? У кого сміття в голові і чому найбільше сміттєзвалище в Україні, яке мали закрити у минулому році, досі працює?   

Перед святом Нового 2019 року кияни були невдоволені підвищенням  тарифів за вивезення сміття.  За вивезення одного кубометру твердих побутових відходів – 159,1 грн. За куб великогабаритних – 175,82 грн. Традиційно, у КМДА та Київміськраді заявили, що змушені піти на такий непопулярний крок через подорожчання пального та  збільшенням цін на утилізацію сміття. Більшість киян,  попри невдоволення, почали жити за новими розцінками. Минулого року колишній міністр ЖКГ Олексій Кучеренко заявив (далі – мовою оригіналу): «Киев показывает образец того, как можно бесконечно повышать тарифы на коммуналку  и при этом не улучшать качество услуг. Очередное повышение тарифов на мусор лишь доказательство того, что депутатам Киевсовета, курирующим этот вид бизнеса нужны дополнительные деньги. Они просто зарабатывают на монополии. Кроме того, повышение тарифов на вывоз мусора не улучшит ситуацию с мусорными полигонами». Але у квітні поточного року тарифи на вивезення сміття знову підскочили. Відтак, за вивезення одного кубометру твердих побутових відходів киянам доведеться сплачувати 176,26 грн, а за куб великогабаритних  210,68 грн.  

Вивезення твердих побутових відходів стало окремою послугою з 1 липня 2018 року. Заступник голови КМДА Петро Пантелеєв, коментуючи рішення Київради, наголосив, – тариф залежатиме не від площі окремо взятої квартири, а від кількості людей, які в ній проживають. Чим більше мешканців – тим більша плата за вивезення сміття. На перший погляд – все логічно. 

Але експерти лише руками розвели від здивування. «Накрутити тариф можна як завгодно! Наприклад, в елітних кварталах сміття збирається у мінімальній кількості, тому що люди харчуються, переважно в ресторанах, кафе і купують напівфабрикати. А те, що вони викидають – політиленові пакети, упаковка  та папір. А у більш бідних районах у смітті більший компонент органіки. Адже мешканці готують їжу з нуля. Тобто, походження сміття та його кількість суттєво різняться!», зауважив Олександр Сергієнко, директор аналітико-дослідницького центру «Інститут міста». На початку квітня Кабмін України віддав місцевим органам влади право визначати тарифи на вивезення твердих побутових відходів – сортувальних та не сортувальних. Міністри впевнені, що такий поділ заохотить звичайних громадян та бізнес сортувати сміття. І так званій «сміттєвій мафії» стане непереливки! Та не всі поділяють такий оптимізм.  «Розписаний механізм, як ви можете сортувати побутові відходи, але це лише рекомендації. Також написали про те, що повинен бути різний тариф для відсортованих і не відсортованих відходів. Але про те, який він буде, хто його буде встановлювати і контролювати – немає ні слова», – обурюється Івана Давиденко,  комунікаційний менеджер ГО «Україна без сміття». Квітневе подорожчання київські чиновники пояснюють підвищення насамперед із  збільшенням мінімальної зарплати у 2019 році до 4173 гривень. А також з переглядом тарифів на послуги сміттєспалювального заводу «Енергія» та на утилізацію відходів на полігоні.  А що, власне відбувається на полігон у Підгірцях, куди потрапляє майже половина столичного непотребу? 

Напередодні Великодня полігон №5 відвідав Віталій Кличко та особисто перевірив як проводиться реконструкція та підготовка до рекультивації, на яку вже виділено 36 млн грн. Від побаченого мер столиці залишився задоволений. «Сьогодні полігон став більш контрольованим і безпечним в експлуатації завдяки низці ремонтних робіт, оновленню насосного обладнання, ремонту техніки. Зараз інертним ґрунтом майже перекрита перша карта полігону, що займає площу 18 га, ліквідовані аварійні схили, що могли обвалитись», – наголосив київський градоначальник. Та коли місцеві поцікавилися коли закриють полігон, Віталій Володимирович пообіцяв це зробити через 4 або 5 років. Мовляв, ще гроші та інвестора потрібно знайти. До того ж, нардепи не прийняли закон «Про управління відходами». І головне, зауважив мер – потрібно боротися зі сміттям у голові! Але такий філософський підхід виявився не всім до душі.

«І нічого нового не почули від В.Кличко. Або створити переробну галузь, або вирішити із тарифами, або за переробку відходів мають платити ті, хто їх продукують… Наскільки я пам’ятаю ПОЛІГОН №5-місце екологічного злочину повинен бути закритим ще до 1-го жовтня 2018 р… Довіри до пана Кличко немає»  обурюється у фейсбук у загальнодосутпній групі «ПОЛІГОН №5 – місце екологічного злочину» киянка Тетяна Стасенкова. Дійсно, виникає питання – у кого сміття в голові? У депутатів Київміськради чи градоначальника столиці та його заступників? Адже громаді села Підгірців пообіцяли, – 2018 року полігон має бути закритим! Тому моторошно стає, коли столичний мер згадує 4 або 5 років. Адже де п’ять, там і десять може бути…